ZaujímavostiApríl 2017


Život na Zemi potvrdzujú pozemské astronomické teleskopy.

Nie je jednoduché logicky si usporiadať fakty uvedené v tomto tvrdení a situáciu neuľahčuje ani fakt, že sa jedná o pozorovanie Mesiaca. Pri zohľadnení možností spektrálnej analýzy (v podstate kľúčovej metóde v astronomických meraniach) je však vysvetlenie vcelku jednoduché a dá sa interpretovať asi nasledovne: spektrálnou analýzou svetla vedci dokážu zistiť na pozorovanom objekte prítomnosť prvkov a zlúčenín. Ak svetlo prezradí existenciu kyslíka, ozónu, metánu a oxidu uhličitého a to v príslušnej konfigurácii, prezradí tak aj existenciu jednoduchého rastlinného života na mieste, odkiaľ k nám informácia prichádza. Blízko mesačného novu je veľká časť Mesiaca osvetlená odrazom svetla od Zeme a tento popolavý svit sa vplyvom (dvojitého) odrazu stáva signálom polarizovaným. Pri využití spektropolarimetrie stojí skutočný prínos v získavaní tzv. biosignatúr na pozorovaniach extrasolárnych planét, kedy sa dá oddeliť od mnohonásobne silnejšieho svetla blízkej hviezdy polarizovaná zložka signálu a následne môžeme spektroskopicky prečítať jej obsah. V prípade pozorovania Mesiaca VLT teleskopom zistené informácie o existencii pozemskej oblačnosti, oceánoch ale predovšetkým o vegetácii boli veľmi presvedčivé a výrazné.Marec 2017


Na Mesiac vraj poletia rakety, o akých sme doteraz neslýchali.

Electron a Neptun-L majú byť potvrdením toho, že súkromné spoločnosti majú nie iba obrovské ambície ale aj reálne možnosti presadiť sa v segmente kozmickej prepravy. V tomto prípade sa všetko začalo so suborbitálnymi letmi, keď v roku 2004 si 10 – miliónovú výhru v súťaži Ansari X Prize odniesol tím spoločnosti Virgin Galactic s lietadlom Space Ship One. 13.9.2007 Google Lunar X Prize odštartovala novú ambicióznu súťaž, teraz však už s dosahom až na Mesiac - a za 20 miliónov dolárov. Do roku 2010 sa prihlásilo 32 tímov, no príležitosť zabojovať dostali iba piati finalisti. Tí by mali preukázať schopnosť prekonať roverom po povrchu Mesiaca 500 metrov a odoslať odtiaľ relevantné obrázky a videá. S termínom do 31.12. tohto roku prípravy naberajú na obrátkach a nadišiel čas „objednávania taxíkov“. Výberom zatiaľ prešli americký Falcon 9 a indická PSLV (PSLV spoločne pre indický a japonský tím), no keďže „zalietané značky“ si nechajú zaplatiť nemalé peniaze, riešením pre niektorých by mali byť dosiaľ neznáme lietajúce stroje. Vzhľadom aj na takéto riešenia je dnes v odborných kruhoch veľa skeptikov v názoroch na dostatočnú pripravenosť jednotlivých projektov.Niepolomice opäť hosťovali v Prešove.

Stretnutie klubov z obidvoch miest sa odohralo 4.3. v sobotu popoludní na prešovskej hvezdárni a treba priznať, že Poliakom naša podlahová plocha vyhovovala a do šmýkania po nej v návlekoch dali naozaj všetko. Ich výlet na Slovensko mal však iný cieľ a po príchode našich školákov bola tu príležitosť predviesť svoju šikovnosť a znalosti v chémii a to cez množstvo zaujímavých experimentov a pokusov. Pod vedením Szimona Pyteka tieto deti dokazovali, že „práca v laboratóriu“ ich nesmierne baví aj vo voľnom čase a pre nás bolo veľmi potešujúce zas to, že vo svojich slovenských rovesníkoch našli pre svoje vystúpenie veľmi vďačné a aktívne publikum. Ďakujeme pani učiteľke Števčíkovej za to, že k dôstojnému prijatiu našich poľských partnerov prispeli práve žiaci a rodičia zo základnej školy na Šróbarovej ulici, ku ktorým sa vďaka pánu učiteľovi Lukáčovi pridala aj Šmeralova škola. Veríme, že aj ten náš program bol pre hostí zaujímavý – Kúzelná fyzika s Michalom Figurom, program v planetáriu v poľskom jazyku, návšteva múzea na Solivare, spolu s výstupom na vodárenskú vežu.

- Fotogaléria -
Február 2017


Lorenzova sila stiahne kozmický odpad z obehu

Aj tak by sme mohli „populárnym spôsobom” popísať princíp, ktorý sa chystá využiť japonská kozmická agentúra JAXA v boji proti kozmickému odpadu. Samotná aplikácia sa javí ako jednoduchá a ľahko realizovateľná, keďže podmieňuje iba upevnenie asi ¾ km dlhého vodiča (elektrodynamického vlákna) k väčšiemu kusu odpadu, povedzme k vyhoretému stupňu rakety. O zvyšok by sa mala postarať fyzika, kedy sa prostredníctvom indukcie prúdov spôsobenej pohybom vodiča v magnetickom poli Zeme dostaví efekt Lorenzovej sily. To v podstate obnáša spomaľovanie pohybu vodiča vplyvom interakcií elektrických a magnetických polí a následné zostup do nižších obežných hladín s hustejšou atmosférou. Jej častice ešte väčšmi spomalia obeh, čo nakoniec vedie k zhoreniu odpadu v hustejších vrstvách nad povrchom Zeme. Tento spôsob premiestňovania nepotrebného haraburdia z vesmíru do atmosféry sa ukazuje byť omnoho efektívnejší, ako povedzme zbrzďovanie cez tryskové pohony. No aby bol skutočne použiteľný, bude potrebné vyriešiť množstvo technických problémov. Japoncom sa totiž nepodarilo 20 kilogramové lano, dopravené na obežnú dráhu loďou Kounotori (HTV) 6 rozvinúť do potrebnej dĺžky. Experiment prebehol pred zostupom lode do zemskej atmosféry po tom, čo 27. januára splnila svoju prepravnú misiu na ISS.Január 2017


„Prasiatka od Iridia” už onedlho neuvidíme

Táto pre niektorých smutná informácia súvisí na druhej strane s veľmi optimistickou správou – Iridium sa precitá do svojho nového života! Pravdou je že hlasové služby cez vesmír prišli (1997), vzhľadom na nastupujúcu technológiu mobilných sietí, až priveľmi neskoro a že zväzok s Motorollou túto ambicióznu spoločnosť prakticky len vyčerpával. 14. január 2017 bol pre mnohých osudovým dňom. Z Vanderbergskej leteckej základne v Kalifornii po dramaticky dlhej pauze, po prvý raz od minuloročnej havárie, úspešne vzlieta raketa Falcon 9, aby vyniesla do kozmu prvých desať nových satelitov Iridium Next. Tie už nebudú vrhať priateľské záblesky kozmického svetla smerom k zemi (slnečné odrazy od antény), no práca s dátami spolu s nezanedbateľnou podporou americkej armády, snáď umožnia „blysnúť” sa Iridiu z pozície unikátneho telekomunikačného providera. Providera s najväčším pokrytím na svete.


Pozrite si aj staršie zaujímavosti: 2016; 2015